Turkce
Mavi Tur

Mavi Tur

Mavi Yolculuk Nedir?

 

Sözlük karşılığı: "Mavi Yolculuk" Türkiye'nin güneybatı kıyılarına ve Yunan Adalarına yapılan rekreasyonel yat turlarını anlatmak için kullanılan, turizm ve edebiyat alanına da çeşitli yan anlamları ve çağrışımlarıyla girmiş olan bir terimdir. Azra Erhat'ın 1957 yılında yazdığı bir kitabın adından gelen bu terim Türkiye turizm endüstrisi tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Aslında bu terimi Türk edebiyatına tanıtan bir grup Türk yazar olmuştur; Halikarnas Balıkçısı olarak tanıdığımız Cevat Şakir Kabaağaçlı, Sabahattin Eyüboğlu ve aile çevresi, arkadaşları ve yakınındaki sanatçılar, Homer'in İlyada ve Odisseya'sını Türkçeye kazandıran Azra Erhat ve 1950'lerde ve özellikle 1960'larda, "Yeni Ufuklar" adlı edebiyat çevresini oluşturan diğer yazarlar.

 

Tam anlamıyla Mavi Yolculuk dediğimiz turlar aslında Didim'den veya Kuşadası'ndan başlar ama turların çoğu Bodrum'dan yola çıkmaktadır. Yolculuğun son durağı ise çoğunlukla Antalya limanıdır. Mavi Yolculuk terimi aynı zamanda Türkiye'nin güneybatısındaki daha kısa turlar için de kullanılmaktadır.

 

 

Blue Cruise

 

 

Reservasyon Formu

 

Özel Yat Kiralama (Kişiye Özel Turlar)

 

Birlikte seyahat edebileceğiniz bir aile ya da bir grup arkadaşa sahipseniz, neden Özel Yat Kiralama seçeneğini düşünmüyorsunuz? Sadece size ait bir yata sahipsiniz! Size kişiye özel hizmet ve yemek menüsü öneriyoruz.

 

Yatlarımız

 

2 kabin ile 8 kabin arasında değişen; yani 16 misafire kadar ağırlayabilecek, twin ve double yataklı kabinlere sahip teknelerimizi hizmetinize sunmaktayız. Her kabinde ayrı tuvalet, banyo ve lavabo mevcuttur. Tüm teknelerimiz 15 ila 30 metre arasında değişen uzunluklara sahip, geleneksel tasarımda üretilmiş ve Türkçe' de gulet olarak tabir edilen el yapımı, ahşap, motorlu ve yelkenli yatlardır.

 

Yatlarımız yüksek güvenlik standartlarındadır. Sahil güvenlik ve liman başkanlıkları tarafından denetlenen uluslararası ve yerel yönetmeliklere uygundur.

 

Blue Cruise

 

Teknede Yaşam

 

Özel Yat Turlarında, yatınız seçtiğiniz sefer programına bağlı olarak günde 2 ya da 3 koya demirler ve günlük maksimum 4 saat yolculuk edersiniz. Son durak geceyi geçireceğiniz koy olacaktır. Rotaya uymak için genellikle motor seyri yapılır. Ancak kimi zamanlar rüzgârın yönü ve kuvveti izin verdiği ölçüde mürettebatınız yelkenleri de açar.

 

Guletlerimizin tümünde servis botları, konuklarımızın kullanımına yönelik okey takımları, oyun setleri, basit olta takımları palet ve şnorkel bulunur. Guletlerimizin bazılarında rüzgâr sörfü, kano ve su sporları malzemeleri ile jet-ski de mevcuttur. Su sporları ve jet-ski için teknede ekstra ücret alınmaktadır. Ayrıca ziyaret edilecek farklı koylarda makul fiyatlarla düzenlenen; jet-ski, su kayağı, banana gibi çeşitli su sporları olanakları da mevcuttur.

 

Tekne demirlediğinde, çam ormanları arasında kısa bir yürüyüş yapabilir, arkeolojik kalıntıları ziyaret edebilir, sahil şeridini keşfe çıkabilirsiniz. Hafif esintide, tentenin altında kitap okuyarak öğle uykusuna dalmak da seçenekler arasındadır. Elbette deniz severler yüzmekten, şnorkelle dalmaktan ve güneşlenmekten de keyif alacaklardır.

 

Talep edilmesi durumunda civar kasabalara, tarihi yerlere ve doğa güzelliklerine kara turları da düzenlenebilmektedir.

 

Blue Cruise

 

Teknede Yiyecek ve İçecekler

 

Deniz Yolculuğunuz süresince, yemekler yatınızda büyük bir özenle hazırlanır. Ayrıca Tur Rotanız üzerindeki bazı yerel balık restoranlarını da denemenizi önerebiliriz. Menü, tur öncesinde, sizin tercihleriniz doğrultusunda belirlenir. Konuklarımız genellikle; reçel, bal, yağ, beyaz ekmek, peynir, yeşil zeytin, siyah zeytin, yumurta, domates, salatalık, çay, kahve, meyve suyu ya da sütten oluşan geleneksel Türk kahvaltı mutfağını tercih ederler. Şefler her sabah çeşitli sürprizler yaparak kahvaltınıza ayrı bir tat katarlar. Bunlardan bazıları; sucuklu yumurta ya da börek çeşitleri olabilir.

 

Öğle yemeği genellikle, konuklarımızın büyük çoğunluğunun da öğle sıcağında tercih edeceği gibi, hafif bir yemekten oluşur. Çoğunlukla Türk -bazen etli- sebze yemeklerinden seçilen; salata, makarna, pilav, özel sos ya da patates kızartması ve meyve ile birlikte sunulan bir ana yemek mevcuttur.

 

Blue CruiseBeş çayı genellikle; çay, kahve, kurabiye çeşitleri ve bazen de hamur işlerinden oluşur. Akşam yemeğinde ana yemek, Türk ve Yunan mezelerinin eşlik ettiği balık veya et ürünleriyle hazırlanır, sonrasında tatlı veya meyve ikram edilir. Özel bir isteğiniz olursa, (dini tercihler-sağlığa bağlı) önceden bilgi verdiğiniz takdirde gerekli uyarlamalar yapılabilir.

 

Kişi başı günlük tam pansiyon menü fiyatımız; Lüks menü için 25 Avro, De Lüks menü için 35 Avro'dur. De lüks menümüz haftada dört gün; taze balık, kalamar, ahtapot, karides gibi zengin deniz ürünleri içermektedir. Lüks menümüz haftada üç gün; taze balık ve diğer deniz ürünlerini içermektedir. Limitsiz yerel alkollü ve alkolsüz içeceklerin dahil olduğu, Her şey dahil içecek menümüz kişi başı günlük 25 Avro'dur.

 

Yiyecek ve içecek servisi, 0-5 yaş arası çocuklara ücretsiz, 6-12 yaş arası çocuklara ise %50 indirimlidir.

 

Yat kumanyasını kendiniz de temin etme olanağına her zaman sahipsiniz; personelimiz bir haftalık tatil süreniz boyunca ihtiyaç duyulacak kumanya listesinin oluşturulması ve diğer detaylar için size rehberlik etmekten mutluluk duyacaktır.

 

Tüm yatlarımızın barlarında makul fiyatlarla içecek satışımız mevcuttur, ayrıca yolculuk öncesinde kendi içeceklerinizi de tedarik edebilirsiniz.

 

 

Blue Cruiseİnsanları bunca yıldır kendine çekmeyi başaran mavi yolculuk nedir, biliyor musunuz?

 

Şehrin kalabalığından, iş yerinizin ya da evinizin dört duvarı arasından kurtulup, denizle buluşma vakti geldi. Ege ve Akdeniz'in en güzel koylarında, yeşille mavinin binlerce tonunun kaynaştığı doğal bir ortamda, sürükleyici bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Hayır demek ne mümkün? Üstelik bu yolculuk, dostlarınızla baş başa olabileceğiniz, gününüzü ve gecelerinizi paylaşabileceğiniz, eğlenebileceğiniz güzel bir teknede geçecekse eğer...

 

Evet, mavi yolculuktan bahsediyoruz. İnsanları bunca yıldır kendine çekmeyi başaran bu yolculuk nedir, biliyor musunuz? Mavi yolculuk, gün batımının en güzelini yaşamaktır. Balığın en lezzetlisini yiyebilmek, içkinin ve mezelerin keyfini çıkartmaktır. Ne zamandır kapağını bile açmaya fırsat bulamadığınız kitabı okuyup, kendinizi ona kaptırmaktır. Gün batımında sevdiğinizle baş başa kalıp ıssız koylarda dolaşmak, kumlara uzanmak ve kendinizi serin sulara atmaktır.

 

"Mavi Yolculuk" sizleri Ege, Akdeniz kıyılarındaki ve Yunan Adalarındaki yüzebileceğiniz, balık tutabileceğiniz, su sporları yapabileceğiniz keşfedilmemiş koylara ve sadece tekneyle ulaşabileceğiniz arkeolojik kalıntılara alır götürür. Dünyanın bu güzel bölümünün kültürüyle ve bozulmamış karakteriyle yüzleşmek için "Mavi Yolculuk" gerçekten değerli bir fırsat ve unutulmayacak bir anı olacaktır.

 

Nereden Başlasak, Nasıl Anlatsak?

 

Mavi yolculuk güzergâhının ağırlıklı bölümünü Bodrum ile Antalya arasındaki Ege ve Akdeniz koyları oluşturur. Aslında turu İstanbul'dan başlatıp, Antalya'ya kadar uzatmak da mümkün ama Mavi Yolculuğun tadı, birbirlerine fazla uzak olmayan koylarda demirlemekte gizlidir. Günümüzde "Mavi Yolculuk", genellikle15-30 metrelik, 4 ila 8 kabinli ve her kamarasında özel duş / WC bulunan gulet tipi ahşap teknelerle yapılıyor ve rüzgâr elverdiği müddetçe yelken açılsa da genellikle motor gücüyle seyrediliyor. İşin aslı motorun sesine günde en fazla 3 saat tahammül edilebiliyor. İşte bu yüzden, demirlenebilecek koyların çok sayıda ve bitişik düzende olduğu güzergâhlar tercih ediliyor. Gökova Körfezi, Hisarönü ve Sömbeki ile Fethiye Körfezleri'nden en az birini içine alan turlar bu nedenle ilgi görüyor…

 

Guletleri; Klimasız Standart, Klimalı, Lüks ve De lüks yatlar olmak üzere dört ayrı kalite standardına ayırabiliriz. Bütçenize istinaden istediğiniz kalitede gulet kiralamanız mümkündür. Daha geniş bilgi almak; yatlarımızın resim, detay ve fiyatları için lütfen "Özel Yat Kiralama". bölümüne bakınız.

 

Bodrum Çıkışlı Turlar

 

Bodrum başlangıçlı ve bitişli turların üç güzergâhı var. Birisi Gökova Körfezi'ni, diğeri Güllük (Mandayla) Körfezi'ni kapsıyor. Üçüncüsü ise Datça ve Knidos'u da kapsayan Hisarönü Körfezidir. Ayrıca Bodrum'dan başlayıp Yunan Adalarını da gezebilirsiniz; hatta tek yönlü, haftalık bir rota ile Marmaris veya Göcek Körfezine kadar uzanabilirsiniz. İki haftaya kadar uzanabilecek tek yön bir rota ile Bodrum'dan Antalya'ya kadar çoğu koyu gezerek seyredebilirsiniz.

 

Mavi Yolculukların klasik rotası olan Gökova Körfezi Turlarında, zamanın çoğu körfezin orta ve doğusunda yoğunlaşan, dantel gibi işlenmiş koylarda geçiyor. Mandalya Körfezi yönünde ise Didim, Milet, Priene, Lassos gibi antik Karia kentlerinin de ziyaret edilebildiği doğa ve tarihle iç içe bir tur gerçekleşiyor.

 

Valiz Yapma Zamanı Geldi

 

Teknede zamanın büyük bölümü mayo (zevke göre bikini) ve pareo ile geçiyor. Karaya çıkışta yapılacak yürüyüşler için spor ayakkabı, akşam serinliği için birkaç t-shirt, pamuklu bir pantolon ya da bermuda almanız yeterli. Mevsimine göre, güneş batımından sonrası için bir sweat-shirt ya da ince bir kazak almak da gerekebilir.

 

Deniz havlusu, yedek mayo, güneş kremi (bol korumalı), güneş gözlüğü, şapka, şnorkel, palet, ilaç ve kitaplarınızı da almayı sakın unutmayın.

 

Kabinde sıkılırım, güvertede yatmak isterim derseniz eğer, uyku tulumunuzu da yanınızda götürün. Koca koca bavullar götürmeyin, zaten onları kamaraya da sığdıramazsınız. Battaniye, pike, çarşaf ve yüz havluları teknede var. Valizinizi kapatmadıysanız hâlâ, akşamları dostlarınızla oynayabileceğiniz monopoly, çiziktirme ya da taboo türü oyunları da yanınıza alabilirsiniz. Kamera veya dijital fotoğraf makinenizi de unutmayınız.

 

Blue CriuseBir Günün Özeti

 

Teknede güne, sabahın hoş serinliğinde güzel bir kahvaltıyla başlanır. Kahvaltı genellikle, gecelenen koyda yapılır ve hemen ardından iskele alabanda... Gezilecek yerlere, denizin çarşaf gibi olduğu öğle öncesi saatlerde varılmaya çalışılır. Öğle yemeğinin ardından, demirlenen koyda herkesin dilediğini yapma olanağı bulur: dinlenme, yüzme, dalma, sörf, su kayağı, vs. Gün batımı yaklaştıkça yeni bir heyecan sarar herkesi, birer kadeh içki eşliğinde 'güneşi batırma' zamanı gelmiştir ne de olsa. Akşam, şansınız yaver gittiyse, hep birlikte tuttuğunuz balıkları kızartır yersiniz. Saatler gece yarısını vurduğunda da, milyonlarca yıldızın altında gözlerinizi kapatırsınız, yeni bir güne uyanmak üzere..

 

Aktiviteler

 

Guletlerimizde basit olta takımları, şnorkel, palet bulunur. Bazılarında rüzgar sörfü, kano ve su sporları ekipmanları da mevcuttur. Ziyaret edilecek çeşitli koylarda yer alan su sporları ekiplerince uygun fiyatlarla hizmete sunulan jet-ski, su kayağı, banana gibi geniş su sporları olanağı var. Yolculuğunuz esnasında talebinize göre jet-ski, su kayağı sağlayabiliriz.

 

Tekne demirlediğinde, konuklarımız çam ormanları arasında kısa bir yürüyüş yapabilir, arkeolojik kalıntıları ziyaret edebilir, güzel sahil şeridini gezebilirler. Hafif esintide, tentenin altında kitap okuyarak öğle uykusuna dalmak da seçenekler arasındadır. Elbette deniz severler yüzmekten, şnorkelle dalmaktan ve güneşlenmekten keyif alacaklardır.

 

Civar kasabalara, tarihi yerlere ve doğa güzelliklerine opsiyonel kara turları da düzenlenmektedir.

ANLAŞMA VE REZERVASYON KOŞULLARI

 

Özel Yat Kiralama (Kişiye Özel Turlar)

Yalı Turizm; Standart, Klimalı Standart, Lüks ve De lüks olmak üzere 4 farklı sınıfta geleneksel ahşap yatlara sahiptir. Özel yat kiralamak istediğinizde, grubunuzdaki kişi sayısına, bütçenize ve isteklerinize en uygun yatı belirlemek için çeşitli seçenekler üzerinde görüşülmesi gerekmektedir. Kiralamak istediğiniz tekneyi beraberce belirlediğimizde; tur programı, menü seçenekleri ve havaalanı transferleri gibi detayların görüşülmesine başlanır. Bütün konularda mutabık kalındıktan sonra, tarafınıza Yat Kiralama Sözleşmesi gönderilecektir. Rezervasyonu onaylamak için; toplam kiralama bedelinin %50 sini depozito olarak ödemeniz gerekmektedir, kalan bakiyeyi en geç tur başlangıcında Yalı Turizm görevlisine ödeyebilirsiniz.

 

ÖDEMELER

Depozito ödemeleri kredi kartı ya da banka havalesi yoluyla yapılabilir.

 

Kredi Kartı ile Ödeme

Yalı Turizm; Visa, Master ya da Amerikan Express kredi kartlarıyla yapılacak ödemeleri kabul etmektedir. Ödemeyi kredi kartı ile yapmayı tercih ederseniz, size Mail Order Formu gönderilecektir. Formu doldurup 0 252 3852744'e fakslamanız ya da e-mail yoluyla göndermeniz gerekmektedir. Ayrıca bir kimlik fotokopinize de ihtiyacımız olacaktır. Onay kodlu işlem slipi ve yapılan ödemelerdeki kur detayları faks ya da e-mail yoluyla size gönderilecektir.

Banka Havalesi

Banka hesap numaralarımız için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Banka yolu ile yapacağınız ödemelerde; açıklama kısmına rezervasyon referans numaranızı yazmanız mecburidir.

 

İPTAL KOŞULLARI

Özel Yat Kiralama İptal Koşulları:

Yalı Turizm; rezervasyon, onaylama ve iptal etme tarihleri arasındaki zaman aralığına bağlı olarak özel gulet kiralama iptali işlemlerinde aşağıdaki koşulları dikkate almaktadır.

a) Tekneye giriş tarihinden 90 gün ve öncesinde yapılan iptallerde, ödenmiş olan kaparo bedelinden %15 idari gider olarak kesilerek geri kalan depozito bedeli iade edilir.

b) Tekneye giriş tarihine müteakip 89-60 gün içerisinde yapılan iptallerde, ödenmiş olan kaparo bedelinden %35 idari gider olarak kesilerek geri kalan depozito bedeli iade edilir.

c) Tekneye giriş tarihine müteakip 59 gün içerisinde yapılan iptallerde, ödenmiş olan depozito bedeli iade edilmez.

 

YÜKÜMLÜLÜKLER

Yalı Turizm, belirlenmiş tur programları ve hizmetlerle ilgili tüm düzenlemeleri yerine getirmekle yükümlüdür. Hizmetlerimiz bünyesinde bir araya getirdiğimiz tüm firmalar ve servis elemanları bağımsız olarak çalışırlar. Bununla birlikte verilen tüm hizmetler, bütün müşterilerimize sağlanan Yalı Turizm garantisi ve kaliteli hizmet yükümlülüklerine dayanır. Yalı Turizm tarafından kayıt altına alınan ya da müşteriye verilen seyahat belgelerinin tamamı, Türkiye yasaları tarafından belirlenen anlaşma ve koşulları esas alır. Tur paketimizdeki herhangi bir hizmetin şirketimizin kontrolü dışındaki nedenlerden ötürü verilememesi durumunda, Yalı Turizm 24 saat içerisinde aynı konfor ve kalitede bir alternatif sunmakla yükümlüdür.

 

SİGORTA

Tüm tekneler geniş kapsamlı sigorta altındadır ve üçüncü şahısları da kapsamaktadır; daha geniş kapsam için kendi kişisel seyahat, sağlık, kaza, iptal, bagaj güvenceleri içeren sigortalara sahip olmanızı tavsiye ederiz.